|
AJCW
May 7, 2010 11:13:08 GMT -5
Post by Desertpunk23 on May 7, 2010 11:13:08 GMT -5
2 new stables have been formed in AJCW.
= to better combat GUN X Kodo Akino has started "BASH" comprising of himself, Minoru Ogawa, Ryu KaSaka, & Vegita Fuyuki.
= Since his loss to Takeshi Akino, The Man With No Name looks to cement his position in AJCW by calling on his two friends to join his group, "Unbreakable" The group will consist of Man with No Name, Andrew Wilson & Blue Dragon.
|
|
|
AJCW
May 14, 2010 13:22:27 GMT -5
Post by Desertpunk23 on May 14, 2010 13:22:27 GMT -5
Northern Nav.Tour A 2010 Card
Hiraizumi Junior Heavyweight Title Tournament Qualifier Moose Mask (VS) Billy Redd (VS) Tour Okita (VS) Setting Sun Winner: Moose Mask in 27:29 via Wrist Clutch exploder over Redd
Junior Heavyweight Title Tournament Qualifier Desertpunk (VS) Kensuke Ohashi (VS) Kenzo Tanaka (VS) X-Mark Winner: Kensuke Ohashi in 20:46 Shinging Enziguri over X-Mark in a stunner
Taka Nogoya (CAW) & Monk Kenjo (CAW) (VS) (BASH) Kodo Akino & Vegita Fuyuki Winner: Team BASH in 15:14 with Kodo over Kenjo via Big Body Bomb
Juan K (VS) Hiro Hage Winner: Hage in 19:11 via Bottom Drop
Minoru Ogawa & Man With No Name (VS) Little Butcher & Singh Toa Winner: Team 1 in 12:44 with Ogawa over Toa via Exploder
Junior Heavyweight Title Tournament Qualifier Kojima (VS) Shinto Kobe Winner: Kojima in 17:00 via Diamond Cutter
Junior Heavyweight Title Tournament Qualifier Lion Mask (VS) Dragon Mask Winner: Dragon Mask in 34:11 via Dragon Driver 09
======================== ===============
Hanamaki
Shango (VS) Killdozer Winner: Killdozer in 08:31 via Steiner Screw Driver
Class 1 HW League Match Block A Uesugi Kendoh (VS) Yaksha Winner: Yaksha in 16:22 via Minoru Special III
Class 1 HW League Match Block B Kasaka (VS) Yokoyama Winner: Yokoyama in 18:34 via Dragon Suplex
Taka Nogoya & Monk Kenjo (CAW) (VS) (The Fallen) Zodiac & THE END (RCW) Winner: The Fallen in 21:08 with Zodiac over Nogoya via Zodiac calling
Kodo Akino & Vegita Fuyuki (VS) GUN X: Hiro Hage & Kenta Kojima Winner: GUN X with Kojima over Kodo via Side roll Stunner
Junior Heavyweight Title Semi Round Moose Mask (CAW) (VS) Kensuke Ohashi Winner: Moose Mask in 12:11 via Lightning Speed
Junior Heavyweight Title Semi Round Kojima (VS) Dragon Mask Winner: Kojima in 17:28 via IR Suplex
Class 1 HW League Match Block B Jigorah (VS) Saitou Winner: Saitou via Dragon Suplex
Class 1 HW League Match Block A Takeshi Akino (VS) Iron Satoshi Winner: Takeshi Akino in 20:11 via Super Bomb
======================== ===============
Class 1 Heavyweight League Standings -------- Block A Akino = 2 Yaksha = 2 Kendoh = 0 Satoshi = 0 ======= Block B Saitou = 2 Yokoyama = 2 Kasaka = 0 Jigorah = 0 --------
[/b] [/center]
|
|
|
AJCW
May 25, 2010 22:37:13 GMT -5
Post by Desertpunk23 on May 25, 2010 22:37:13 GMT -5
Northern Nav.Tour A 2010 Results ================= Morioka
Monk Kenjo (CAW) Taka Nogoya (CAW) Caligula Nero (FREE) (VS) Zodiac (RCW) THE END (RCW) Dan Mosher (RCW) Winner: Team 2 in 23:48 with Mosher over Nero via Tombstone Piledriver
Class 1 HW League Match Block A Takeshi Akino (VS) Yaksha Winner:Takeshi in 14:43 via German Suplex
Class 1 HW League Match Block B Jigorah (VS) Yokoyama Winner:Jigorah in 12:56 via Japanese Leg Roll Clutch
Minoru Ogawa (VS) Komodo Mask Winner:Ogawa in 17:43 via Angle German Suplex
8-Man Tag Elimination GUN X: K.Kojima Hiro Hage Setting Sun RHINE (VS) Kodo Akino Vegita Fuyuki Blue Dragon Man With No Name -------- Elimination 1 - Vegita Fuyuki in 15:01 by K.Kojima via Kojima Kutter Elimination 2 - Blue Dragon in 17:48 by Setting Sun via DUSK Elimination 3 - Hiro Hage in 21:10 by Kodo via Powerbomb Elimination 4 - Kodo Akino in 26:55 by K.Kojima via Striking Lariat Elimination 5 - RHINE in 29Z:37 by MWNN via Standing X Arm Hold Elimination 6 - Setting Sun in 34:11 by MWNN via Sumo Driver Elimination 7 - MWNN in 39:47 by K.Kojima via Kojima Kutter Winner:GUN X
Non Title Team Punk (VS) Kenzo Tanaka & Toru Okita Winner:Team Punk in 19:41 with DP23 over Okita via Skeleton City
Class 1 HW League Match Block B Saitou (VS) Kasaka Winner:KaSaka in 17:50 via Orange Crush
Class 1 HW League Match Block A Uesugi Kendoh (VS) Iron Satoshi Winner:Satoshi in 18:21 via Flying Rolling Pinfall
======================== ===============
Akita
Class 1 HW League Match Block A Yaksha (VS) Iron Satoshi Winner:Yaksha in 17:29 via Minoru Special III
Class 1 HW League Match Block B Jigorah (VS) Kasaka Winner:Jigorah in 8:57 via Jackhammer
8-Man Tag Moose Mask Kojima Dragon Mask Lion Mask (VS) Billy Redd Desertpunk Tour Okita Kenzo Tanaka Winner:Team 1 in 31:16 with Dragon Mask over Desertpunk via Dragon Driver 09
Shinto Kobe & Kensuke Ohashi (VS) Setting Sun & X-Mark Winner:Team 2 in 19:22 with Setting Sun over Ohashi via DUSK
Little Butcher (VS) Vegita Fuyuki Winner:Fuyuki in 14:22 via Thunder Lariat
Class 1 HW League Match Block A Takeshi Akino (VS) Uesugi Kendoh Winner:Takeshi in 19:45 via Superbomb
Class 1 HW League Match Block B Saitou (VS) Hiro Yokoyama Winner:Saitou in 25:15 via Powerbomb
AJCW Rankings Match Man With No Name (VS) Zodiac (RCW) (VS) Kodo Takayama Winner:MWNN in 16:17 via Doogan Hammer
======================== ===============
Aomori
8-Man Tag Monke Kenjo (CAW) Taka Nogoya (CAW) Juan K Andrew Wilson (VS) Dan Mosher (RCW) Zodiac (RCW) Oto Nakamura Singh Toa Winner:Team 2 in 17:20 with Zodiac over Wilson via Zodiacs Calling
Caligula Nero (FREE) (VS) Hiro Hage Winner:Nero in 16:00 via Vert German Suplex
THE END (RCW) (VS) Minoru Ogawa Winner:THE END in 16:55 via Spear
Class 1 HW League 3rd place match Yaksha (VS) Jigorah Winner:Jigorah in 17:05 via Ref Stoppage by way of Crown knee kick
RHINE (VS) DP23 (VS) Little Butcher (VS) Vegita Fuyuki Winner:Butcher in 14:47 over DP23 via Elbow Drop hold
Man With No Name (VS) Iron Satoshi Winner:MWNN in 15:08 via Sumo Driver
Kenta Kojima (VS) Kodo Akino Winner:Kojima in 22:18 via Lariat
Class 1 HW League Finals Takeshi Akino (VS) Saitou Winner:Takeshi in 20:24 via German Suplex
AJCW Juniorweight Championship Match Moose Mask (VS) Kojima Winner:Kojima in 27:25 via Modified Shiranui
Next Tour
Hokkaido Trail Tour Hakodate (Small arena) Noboribetsu (Small arena) Obihiro (Gym) Shari (Gym) Asahiawa (Gym) Sapporo (Large arena)-Takeshi Akino vs Kojima AJCW Dbl Title Match)
|
|
|
AJCW
May 25, 2010 22:45:08 GMT -5
Post by Desertpunk23 on May 25, 2010 22:45:08 GMT -5
(Kenta Kojima holds a press conference days after his big win at IWW Global Meltdown. The press await his entrance, and as he enters it's shown he's wearing a black suit with the IWW title over his shoulder.
As he speaks in Japanese subtitles appear below on screen.)
KK = You see this belt over my shoulder, it means more than any other title in the IWW. Even more than little Akino's title, the only time the AJCW Double Title is worth anything is when I am the champion.
While PWNStar fought with honor and pride he fell to my Lariat, he could not defeat me. My time has come and I will no longer be held back by a fat man in tights.
I can beat any Akino, and any wrestler in the world.
(Kojima stops for some photo's and then leaves.)
|
|
|
AJCW
May 26, 2010 13:07:28 GMT -5
Post by kidcage on May 26, 2010 13:07:28 GMT -5
Awesome stuff Punk. I'm looking forward to Kojima/Akino... or Kojima/Cruz
|
|
|
AJCW
Jun 10, 2010 18:45:43 GMT -5
Post by Desertpunk23 on Jun 10, 2010 18:45:43 GMT -5
HOKKAIDO TOUR
Hakodate (Small Arena Show)
Unbreakable: Komo Tanagami & Blue Dragon vs Billy Redd & Blood Havick Winner: Team 1 in 28:50 with Dragon over Redd vis Spinning Olympic =========== Kensuke Ohashi vs Western Dragon Winner: Western Dragon in 13:17 via Dragons Clutch =========== Desertpunk vs Juan K Winner: Desertpunk in 17:03 via Shotgun Blast =========== Iron Satoshi vs Komodo Mask Winner: Satoshi in 15:35 via Spinning Dr. Bomb =========== Minoru Ogawa vs Uesugi Kendoh Winner: Kendoh in 18:51 via Soul S Thunder =========== Man With No Name vs Setting Sun Winner: MWNN in 19:49 via Sumo Driver =========== GUN X: Kenta Kojima & Hiro Hage vs Takeshi Akino & Kojima Winner: team 2 in 27:43 with Kojima over Hage via Diamond Cutter ===========
Noboribetsu (Small Arena)
Unbreakable: Andrew Wilson & Man With No Name vs GUN X: Hiro Hage & RHINE Winner: GUN X in 17:00 with RHINE over Wilson via R Edge =========== Saitou & Shinto Kobe vs Jigorah & Iron Satoshi Winner: Team 1 in 22:22 with Saitou over Satoshi via Dragon Suplex =========== Toru Okita & Kenzo Tanaka vs Little Butcher & Oto Nakamura Winner: Team 1 in 15:39 with Okita over Oto via Dangerous DDT =========== Ryu Kasaka vs Kodoh Takayama Winner: Kasaka in 26:31 via Orange Crush =========== Vegita Fuyuki vs Hiro Yokoyama Winner: Yokoyama in 18:55 via Dragon Suplex =========== Team Punk vs Ben washington & Jefferson Creed Winner: Team Punk in 19:41 with Desertpunk over Creed via Huracanrana =========== GUN X: Kenta Kojima & Setting Sun vs Takeshi Akino & Kojima Winner: GUN X in 28:17 with Kenta Kojima over Kojima via Kojima Kutter =========== Obihiro (Gym)
Jefferson Creed vs Komo Tanagami Winner: Tanagami in 13:44 via School Boy =========== Hiro Yokoyama vs Ryu Kasaka Winner: Yokoyama in 16:01 via Samurai Powerbomb =========== Saitou & Shinto Kobe vs Jigorah & Kensuke Ohashi Winner: Team 2 with Jigorah over Saitou via Jackhammer =========== Uesugi kendoh vs Iron Satoshi Winner:Satoshi in 17:38 via Jail Hold =========== GUN X: Setting Sun & RHINE vs Team Mask Winner: Team Mask in 23:41 with Dragon Mask over Setting Sun via Dragon Driver 09 =========== Blue Dragon vs Little Butcher Winner: Blue Dragon in 12:43 via Puma Crusher =========== Kojima vs Man With No Name Winner: Kojima in 24:56 via IR Suplex
|
|
|
AJCW
Jun 18, 2010 16:21:45 GMT -5
Post by Desertpunk23 on Jun 18, 2010 16:21:45 GMT -5
Shari (Gym)
Little Butcher, Billy Redd, Oto Nakamura & Singh Toa vs Shinto Kobe, Kensuke Ohashi, Hiro Yokoyama & Saitou Winner: Team 1 in 18:14 with Nakamura over Kobe via Final Powerbomb =============== Western Dragon vs Blood Havick Winner: Dragon in 14:02 via Large Rolling DDT =============== Ryu Kasaka vs Hiro Hage Winner: Kasaka in 17:32 via Orange Crush =============== Toru Okita, Kenzo Tanaka vs (Unbreakable) Blue Dragon & Komo Tanagami Winner: Team Unbreakable with Tomo over Okita via Sumo Chokslam =============== Pacific Rim Tag Titles BASH: Minoru Ogawa & Vegita Fuyuki vs Team Punk (c) Winners: Team Punk in 20:59 with DP23 over Fuyuki via Pyramid Bomb =============== X-Mark vs Lion Mask Winner: Lion Mask in 12:41 via Deadly Go Round =============== Takeshi Akino vs Killdozer Winner: Takeshi Akino in 15:15 via German Suplex
Sapporo (Large Arena)
Shinto Kobe vs Hiro Yokoyama Winner: Kobe in 22:41 via Triangle Lancer =============== Western Dragon & Juan K vs Oto Nakamura & Singh Toa Winners: Team 1 in 13:29 with Juan over Toa via Crossbody =============== Kodoh Takayama vs Iron Satoshi Winner: Satoshi in 15:02 via Spin DR. Bomb =============== Toru Okita & Kenzo Tanaka vs Team MASK Winners: Team 1 in 25:13 with Tanaka over Lion mask via Unprettier =============== Saitou vs Jigorah Winner: Jigorah in 21:17 via Jackhammer =============== 8-Man Tag GUN X vs BASH Winners: GUN X with Kenta Kojima over Ogawa via Lariat =============== Pacific Rim Tag Titles Unbreakable: Man With No Name & Blue Dragon vs Team Punk (c) Winners: Team Punk in 32:11 with Desertpunk over Dragon via Diamond Dust =============== AJCW Double Title Kojima vs Takeshi Akino (c) Winner: Akino in 28:09 via Boston Crab
|
|
|
AJCW
Jul 7, 2010 14:39:03 GMT -5
Post by Desertpunk23 on Jul 7, 2010 14:39:03 GMT -5
Taipei City Taiwan AJCW presents "No Remorse" Card ================ Little Butcher, Singh Toa, X-Mark & Billy Redd VS Western Dragon, Kensuke Ohashi, Oto Nakamura & Iron Satoshi ================ Kodoh Takayama & Komodo Mask VS Uesugi Kendoh & JeRiKo (RCW) ================ Jigorah VS Shinto Kobe ================ Kenzo Okita & Toru Okita VS GUN X: Setting Sun & RHINE ================ BASH: Kodo Akino, Vegita Fuyuki, Minoru Ogawa, Ryu Kasaka VS UNBREAKABLE: Man With No Name, Blue Dragon, Andrew Wilson , Komo Tanagami ================ Kojima VS Hiro Yokoyama ================ Landmine Deathmatch Saitou VS Yaksha ================ Pacific Rim Tag Title Match Team Punk (c) VS Team MASK ================ AJCW Double Title Match Takeshi Akino (c) VS Kenta Kojima ================
|
|
|
AJCW
Jul 22, 2010 18:27:49 GMT -5
Post by Desertpunk23 on Jul 22, 2010 18:27:49 GMT -5
AJCW Asia Tour cards part 1 --------- Hong Kong
Oto Nakamura & X-Mark vs Juan K & Kensuke Ohashi ============== Western Dragon vs Blue Dragon ============== Blood Havick vs RHINE ============== 8-Man Elimination Match Saitou vs Kodoh Takayama vs Minoru Ogawa vs Hiro Hage vs Jigorah vs Iron Satoshi vs Man With No Name vs Uesugi Kendoh ============== Ryu Kasaka vs Hiro Yokoyama ============== AJCW Juniorweight Title Match Kojima (c) vs Setting Sun ============== AJCW Pacific Rim Tag Titles Match Team Punk (c) vs Team MASK ============== ==================== === ==================== Kuala Lumpur Malaysia
Komodo Mask, Billy Redd & Singh Toa vs Andrew Wilson, Blue Dragon & Western Dragon ============== Kenzo Tanaka & Toru Okita vs The Murray Clan ============== Kodo Akino & Vegita Fuyuki vs Little Butcher & X-Mark ============== Tomo Tanagami vs RHINE ============== Ryu Kasaka vs Minoru Ogawa vs Setting Sun vs Kojima ============== Man With No Name vs Saitou ============== Jigorah & Iron Satoshi vs Yaksha & Kodoh Takayama ============== AJCW Double Title Match Takeshi AKino vs Kenta Kojima ============== ==================== === ==================== Jaipur Rajasthan India
Murray Clan vs X-Mark & Singh Toa ============== Shinto Kobe & Kensuke Ohashi vs Hiro Hage & RHINE ============== Kodo Akino & Vegita Fuyuki vs Komo Tanagami & Blue Dragon ============== Setting Sun vs Hiro Yokoyama ============== Saitou vs Uesugi Kendoh ============== Man With No Name vs Takeshi Akino vs Kenta Kojima ============== AJCW Pacific Rim Tag Titles Match Champions vs Sheik Raijh (CWU) & Ahriman (EECP)
|
|
|
AJCW
Aug 23, 2010 22:27:04 GMT -5
Post by Desertpunk23 on Aug 23, 2010 22:27:04 GMT -5
Asia tour still coming but now I present a Tokyo Supershow ===================== AJCW Tokyo Dome SpecialFatal 4-Way Juan K vs Billy Redd vs Blood Havick vs Killdozer Winner: Killdozer in 12:55 via Avalance Powerbomb = Kensuke Ohashi, Oto Nakamura, Blue Dragon & Western Dragon vs Komodo Mask, Little Butcher, Singh Toa & X-mark Winner: Team 1 in 22:11 with Western Dragon over Toa via Dive Crossbody = Minoru Ogawa vs Ryu Kasaka Winner: Kasaka in 18:43 via Orange Crush = Shingo Zen & Ray Jackson vs Kodo Akino & Vegita Fuyuki Winner: Team NEO 1 in 15:00 with jackson over Akino via Oklahoma Stampede = Jigorah Vegita & Saitou vs Kodo Takayama & Iron Satoshi Winner: Team 1 in 12:58 with Saitou over Takayama via Dragon Suplex = Tag Team Landmine Deathmatch Cruz de Diablo & Legion vs Kenzo Tanaka & Toru Okita Winner: Team 1 in 14:04 with LGN over Okita via Sniper Crossface = Shinto Kobe vs Hiro Yokoyama Winner: Kobe in 17:37 via Vert german Suplex = GUN X Hiro Hage, Setting Sun & RHINE vs UNBREAKABLE Man With No Name, Komo Tanagami & Andrew Wilson Winner: GUN X in 41:11 with Sun over Wilson via Dusk = AJCW Juniorweight Title Kojima (c) vs Moose Mask Winner: Kojima in 19:18 via IR Suplex = AJCW Pacific Rim Tag Team Title Match Team Punk (c) vs Team MASK Winner: Team Mask in 33:46 with Dragon Mask over DP23 via Dragon Driver 09 = AJCW Double Title - 4 Man Elimination Takeshi Akino (c) vs Yaksha vs Uesugi Kendoh vs Kenta Kojima - 4th: Kendoh in 14:03 eliminated by Akino via Superbomb 3rd: Yaksha in 23:41 eliminated by Kenta Kojima via Lariat 2nd: Takeshi Akino in 32:27 via Side Roll Stunner Winner: Kenta Kojima =
|
|
|
AJCW
Sept 8, 2010 11:57:10 GMT -5
Post by Desertpunk23 on Sept 8, 2010 11:57:10 GMT -5
AJCW ASIA TOUR HONG KONG (Azul Tiger & Rojo Tiger vs (Kenzo Tanaka & Toru Okita Winner:Team 2 in 28:08 with Okita over Azul via Dragon Clutch --- (Hiro Yokoyama vs (Shinto Kobe Winner:Hiro Yokoyama in 16:14 via Japanese Leg Roll Clutch --- (Western Dragon (Blue Dragon vs (Komodo Mask (Iron Satoshi Winner:Team 1 in 15:26 with Western Dragon over Satoshi via Diveing Crossbody Attack --- (Desertpunk vs (Billy Redd Winner:Desertpunk in 11:39 via British Fall --- (DP23 vs (Minoru Ogawa Winner:DP23 in 15:32 via Skeleton City Falcon Arrow --- (Takeshi Akino, Uesugi Kendoh (Saitou & Jigorah vs (Goro Maeda, Hiro Hage (Setting Sun & RHINE Winner:Team 1 in 21:15 with Jigorah over RHINE via Superbomb --- Non-Title (Team MASK vs (Sheik Raijh & Ahriman Winner:Team 2 in 24:19 with Rajih over Lion Mask via Fireball - AJCW Double Title Match (Ryu KaSaka vs (Kenta Kojima Winner:Kenta Kojima in 19:44 via Lariat =============
NEW DELHI INDIA
(Azul Tiger & Rojo Tiger (Shinto Kobe & Kensuke Ohashi vs (Kenzo Tanaka & Toru Okita (Little Butcher & X-Mark Winner:Team 2 in 31:23 with X-Mark over Kensuke Ohashi via Scorpion Deathlock --- (Juan K vs (Setting Sun Winner:Setting Sun in 12:04 via DUSK --- (Blue Dragon vs (Western Dragon Winner:Blue Dragon in 15:18 via La Magistral --- (Hiro Yokoyama vs (Komo Tanagami Winner:Hiro Yokoyama in 15:33 via Dragon Suplex --- (Saitou & Andrew Wilson vs (Iron Satoshi & Yaksha Winner:Team 2 in 21:32 with Yaksha over Saitou via Minoru Special III --- (LA (WWC) (Man With No Name vs (Kodo Akino (Vegita Fuyuki Winner:Team 2 in 20:39 with Kodo over MWNN via Big Body Bomb --- (Kojima vs (Genome (NEO) Winner:Kojima in 18:20 via IR Suplex --- (Takeshi Akino, Jigorah Vegita & Uesugi Kendoh vs (GUN X:Kenta Kojima, Hiro Hage & RHINE Winner:GUN X in 28:53 with kenta Kojima overJigorah via Lariat - AJCW Pacific Rim Tag Team Title Match (Team MASK vs (Sheik Raijh & Ahriman (CWU/EECP) Winner:Team 2 in 22:23 with Raijh via Leg Sweep Facebuster =============
KATHMANDU NEPAL
(Little Butcher, Blood Havick (X-Mark & Singh Toa vs (Oto Nakamura, Komodo Mask (DP23, Desertpunk Winner:Team 2 in 34:17 with Desertpunk over Blood Havick via Shotgun Blast Suplex --- (Western Dragon vs (Blue Dragon Winner:Western Dragon in 19:21 via R-Edge --- (Saitou & Jigorah vs (Kodoh Takayama & Goro Maeda (NEO) Winner:Team 2 in 27:34 via German Suplex --- (Shinto Kobe vs (Uesugi Kendoh Winner:Kendoh in 16:00 via Soul S Thunder --- (Sheik Rajih & Ahriman vs (Toru Okita & Kenzo Tanaka Winner:Team 1 in 28:13 with Ahriman over Tanaka via Full Nelson Suplex --- (Team MASK, Kodo Akino & Vegita Fuyuki vs (Batalla Tigers (Azul & Rojo), Komo Tanagami & Andrew Wilson Winner:Team 1 in 24:51 with Fuyuki over Andrew via Thunder Lariat --- (Takeshi Akino & Hiro Yokoyama vs (Kenta Kojima & Hiro Hage Winner:Team 1 in 19:08 with Takeshi over Kenta via German Suplex --- (MWNN vs (Yaksha Winner:MWNN in 19:42 via Standing X Arm Hold - AJCW Juniorweight Title (Kojima (c) vs (Setting Sun Winner:Setting Sun in 30:37 via DUSK =============
SHANGHAI CHINA
Elimination Match Kensuke Ohashi Juan K Billy Redd Andrew Wilson -------------------------- (Ohashi eliminated by Wilson via Northern Lights Suplex (Juan K eliminated by Billy Redd German Suplex (Billy Redd eliminated by Wilson via Triangle Lancer Winner:Andrew Wilson --- (Tommy Shaw, Caveman Gorak (Mike Shaw & Oto Nakamura vs (Little Butcher, X-Mark (Singh Toa & Blood Havick Winner:Team 1 in 18:53 with Shaw over Singh Toa via Tommy Drop --- (Kodo Akino, Vegita Fuyuki vs (Battalla Tigers Winner:Team 1 in 14:33 with Vegita Fuyuki over Rojo Tiger via Thunder Lariat --- (Team Punk (Blue Dragon & Western Dragon vs (Kenzo Tanaka , Toru Okita (Hiro Hage & RHINE Winner:Team 1 in 25:01 with Blue Dragon over Toru Okita via Puma Crusher --- Thunder Kobayashis Return (Thunder Kobayashi vs (Kodoh Takayama Winner:Thunder in 14:17 via Koba Driver 91 --- (Yaksha & Komodo Mask vs (Saitou & Shinto Kobe Winner:Team 2 in 17:37 with Saitou over Yaksha via Dragon Suplex --- (Ryu Kasaka vs (Shane Clayton (QCCW) Winner:Shane Clayton in 15:08 via Cool Off Suplex --- (Jigorah & Uesugi Kendoh vs (Iron Satoshi & Komo Tanagami Winner:Team 2 in 13:23 with Komo over Jigorah via Sumo Choke Slam --- AJCW Juniorweight Title Match (Setting Sun (c) vs (Kojima Winner:Setting Sun in 21:02 via Tiger Suplex 2004 --- (Takeshi Akino vs (Goro Maeda (NEO) Winner:Takeshi Akino in 16:58 via Superbomb --- AJCW Pacific Rim Tag Team Title Match (Sheik Rajih & Ahriman vs (Team MASK Winner:Team 1 in 26:12 with Raijh over Dragon Mask via Shining Wizard - AJCW Double Title Match (Kenta Kojima (c) vs (Hiro Yokoyama Winner:Hiro Yokoyama in 17:01 via Dragon Suplex
|
|
|
AJCW
Sept 8, 2010 18:29:07 GMT -5
Post by Desertpunk23 on Sept 8, 2010 18:29:07 GMT -5
AJCW Rankings
Heavyweight ---- CHAMPION: Hiro Yokoyama 1-Takeshi Akino 2-Kenta Kojima 3-Thunder Kobayashi 4-Man With No Name 5-Yaksha 6-Jigorah 7-Uesugi Kendoh 8-Kodoh Takayama 9-Komo Tanagami 10-Saitou ------------- Juniorweight ---- CHAMPION: Setting Sun 1-Kojima 2-Dragon Mask 3-Lion Mask 4-Shinto Kobe 5-Oto Nakamura 6-Billy Redd 7-Juan K 8-Kensuke Ohashi ---------------- Tag Teams ---- CHAMPIONS: Sheik Rajih (CWU) & Ahriman (EECP) 1-Team Punk 2-BASH 3-Dragon Tein 4-Kenzo Tanaka & Toru Okita 5-Blood & Guts 6-X-Mark & Singh Toa 7-Batalla Tigers [/center][/color]
|
|
|
AJCW
Sept 30, 2010 9:08:05 GMT -5
Post by Desertpunk23 on Sept 30, 2010 9:08:05 GMT -5
"This Event takes place before IWW Survivors Guilt"
AJCW Tokyo Nights Tour Night 1 Oto Nakamura, Andrew Wilson, Komo Tanagami & Vegita Fuyuki vs Little Butcher, X-Mark, Singh Toa & Komodo Mask Winner: Team 2 in 23:30 with Komodo over Oto via Komodo Driver
Minoru Ogawa vs Kensuke Ohashi Winner: Ogawa in 9:02 via Angle German Suplex
Team Punk vs GUN X: Rhine & Hage Winner: Team Punk with DP23 over RHINE via Pyramid Driver
Man With No Name, Blue Dragon & Western Dragon vs Uesugi Kendoh & Battalla Tigers Winner: Team 1 with MWNN over Azul Tiger in 22:40 via Doogan Hammer
Kodoh Takayama vs Takeshi Akino Winner: Takeshi Akino in 19:09 via Superbomb
Jigorah & Shinto Kobe vs Iron Satoshi & Akira Dai Winner: Team 2 with Dai over Jigorah via Northern Light Bomb
Hiro Yokoyama vs Ryu Kasaka Winner: Hiro in 17:00 via Dragon Suplex
AJCW Juniorweight Title Match Setting Sun (c) vs Kojima Winner: Setting Sun in 18:31 via 2 Step Kick
|
|
|
AJCW
Oct 20, 2010 3:22:42 GMT -5
Post by Desertpunk23 on Oct 20, 2010 3:22:42 GMT -5
ACE 1 Climax Tag - Opening round match ups - Same as the singles league winners of these matches move on to the next round where they are seeded by there winning time from the previous round. - Team Punk: DP23 & Desertpunk X-Mark & Singh Toa
MWNN & Ryu Kasaka Batalla Tigers (Azul & Rojo)
GUN X: Setting Sun & RHINE The Czechers (EECP)
Mountain & River Steve Barton & Hal Blake (BWA)
Kenzo Tanaka & Toru Okita Warhorses (QCCW)
Ahriman & Sheik Rajih Tumbling Dragons (RCW)
SHADE (CWU) BASH: Kodo Akino & Vegita Fuyuki
Box Office Smash (WWC) Dragon Tein: Blue Dragon & Western Dragon
|
|
|
AJCW
Nov 11, 2010 11:30:10 GMT -5
Post by Desertpunk23 on Nov 11, 2010 11:30:10 GMT -5
DAY 1 Match 1 Team Punk: DP23 & Desertpunk X-Mark & Singh Toa Winner: Team Punk in 17:32 with DP23 over X-Mark via Pyrmid Driver
Match 2 MWNN & Ryu Kasaka Batalla Tigers (Azul & Rojo) Winner: MWNN & Ryu Kasaka in 10:55 with Kasaka over Rojo via Orange Crush
Match 3 GUN X: Setting Sun & RHINE The Czechers (EECP) Winners: GUN X in 22:18 with Setting Sun over Olexa via DUSK
Match 4 Mountain & River Steve Barton & Hal Blake (BWA) Winner: Barton & Blake in 15:49 with Blake over River Kobayashi via Moonsault Press
Match 5 Kenzo Tanaka & Toru Okita Warhorses (QCCW) Winner: The Warhorses in 20:39 with Terminator over Okita via Powerslam
Match 6 Ahriman & Sheik Rajih Tumbling Dragons (RCW) Winner: Ahriman & Sheik Rajih in 30:04 with Ahriman over Wei via Stretch Plum
Match 7 SHADE (CWU) BASH: Kodo Akino & Vegita Fuyuki Winner:BASH in 21:03 with Kodo over Shango via Lariat
Match 8 Box Office Smash (WWC) Dragon Tein: Blue Dragon & Western Dragon Winner:Dragons Tein in 22:08 with Western Dragon over Jean Segal via Dragons Clutch
|
|